Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Polski Walidator Dostępności

Projekt Polski Walidator Dostępności w skrócie PWD Online to specjalizowany serwis internetowy monitorujący konkretną grupę stron www, które są sprawdzane pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Obecnie są to strony Jednostek Samorządu Terytorialnego. Sprawdzeniu podlega kilkanaście wytycznych WCAG 2.0

Zgodnie z założeniami - chodzi o zwiększenie dostępności stron, serwisów JST.

PWD Online nie daje pełnego obrazu dostępności strony internetowej, ale wskazuje problemy w konkretnych obszarach.

Więcej o projekcie

 

Raport z monitoringu wdrażania konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami w MIiR

Poniżej zamieszczamy raport z monitoringu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotyczący wdrażania konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.

Raport został przygotowany przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego – Oddział w Warszawie i zawiera opis zadań MIiR w języku łatwym do czytania i zrozumienia.

Monitoring Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przeprowadzono od października 2017 do maja 2018 roku w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Administracja centralna na rzecz Konwencji oprawach osób z niepełnosprawnościami. Monitoring wdrażania.”

Raport z monitoringu MIiR  (DOCX 1 MB)

 

Raport z targów rehabilitacyjnych REHACARE

Poniżej zamieszczamy raport, który powstał w wyniku informacji zebranych podczas targów rehabilitacyjnych REHACARE . Zawiera on przykłady nowoczesnych rozwiązań z zakresu technologii kompensacyjnych i usprawniajacych. Raport powstał na zamówienie Pana Posła na Sejm RP Sławomira Piechoty a udostępniamy go na naszych stronach dzięki uprzejmości katedry Terapii Zajęciowej Wydziału Fizjoterapii AWF Wrocław.

Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią

Raport z targów REHACARE (PDF 3 MB)

 

Projekty Fundacji Katarynka

Polskie kina są w znakomitej większości niedostępne. Zamknięte pokazy z audiodeskrypcją i napisami organizowane są tylko w kilku dużych miastach. Osoby z niepełnoprawnościami, te które mieszkają poza dużymi metropoliami, osoby o niższym statusie finansowym, mniejszej mobilności, niestety nie mają dostępu do polskiej kinematografii. Skoro odbiorcy nie mogą wybrać się do kina, to Fundacja Katarynka postanowiła stworzyć domowe kino u nich.

Pod adresem www.adapter.pl dostępnych jest ponad 200 filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, a także tłumaczeniem na język migowy. ADAPTER to różne gatunki filmowe. To także edukacja filmowa dla dzieci i młodzieży. To pierwszy i jedyny w Polsce i Europie portal filmowy VOD stworzony z myślą o niewidomych i niesłyszących kinomanach. Portal jest całkowicie darmowy, otwarty i dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Polska Akademia Dostępności

Portal w ramach którego powstały szablony stron internetowych na otwartej licencji, kursy elearningowe, baza dobrych praktyk z zakresu dostępności, zbiór narzędzi służących do tworzenia i sprawdzania dostępności, stron www zgodnych z WCAG, multimediów i treści.

Polecamy

 

Projektowanie uniwersalne. Koncepcja i standardy.

Na portalu Budowlane ABC znajdziesz wiele cennych porad i informacji niezbędnych przy remoncie bądż budowie domu.

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami uniwersalnego projektowania. To startegiczne podejście do planowania i projektowania zarówno produktów, jak i odpowiedniego otoczenia, mających na celu promowanie społeczeństwa włączającego wszystkich obywateli oraz zapewniającego im pełną równość oraz możliwość uczestnictwa w życiu społecznym.

Zapoznaj się z aktualnymi standardami projektowania budynków dla osób z niepełnosprawnościami.

 Grafika przedstawia ciągi komunikacyjne w różnych wariantach

  

Learnetic SA

To kolejna instytucja, której produkty wpisują się w temat dostępności.Firma zajmuje się tworzeniem technologii i rozwiązań wspierających edukację. Oferuje  m.in. platformę do tworzenia dostępnych  treści edukacyjnych o nazwie mAuthor (www.mauthor.com).   Misją firmy jest m.in. stworzenie prostego środowiska, które każdemu uczestnikowi procesu edukacyjnego umożliwi korzystanie z rozmaitych zasobów edukacyjnych, niezależnie od miejsca pobytu i używanego urządzenia.  Praca nad tworzeniem i dostępnością e-materiałów odbywała się z udziałem ekspertów WCAG. Powstałe produkty projektu uzyskały pozytywną opinię Ośrodka Rozwoju Edukacji i MEN. To pierwszy przykład tak zaawansowanych dostępnych funkcjonalnie materiałów w Polsce i na świecie.

Zobaczcie sami 

 

Włącznik

To jedyna w Polsce publikacja dla architektów, która krok po kroku przybliża projektowanie uniwersalne, ułatwiając spełnienie wymagań powszechnej dostępności. Publikacja znajduje się na stronie Fundacji Integracja www.integracja.org. Zobacz kompendium o tym jak projektować uniwersalnie.

 

WŁĄCZNIK - kompendium projektowania bez barier

  

Gdynia

Od prawie 20 lat Gdynia dąży do tworzenia dostepnej przestrzeni miejskiej. Chlubą miasta są m.in. Hala Sportowo-Widowiskowa z miejscami dla osób z niepełnosprawnością i audiodeskrypcją, Dworzec PKP Gdynia Główna, wyposażony w windy, kasy z obniżonym blatem, ułatwienia dla osób niewidomych. Osoby z niepełnosprawnością znajdą udogodnienia także w gdyńskiej marinie, w której wjazd na plażę Śródmieście jest możliwy dzięki drewnianemu podestowi, natomiast dzieci z niepełnosprawnością pobawią się na przystosowanych dla nich urządzeniach na placu zabaw. Miasto w 2016 roku zdobyło tytuł Lidera Dostępności w kategorii samorząd a także Grand Prix konkursu w uznaniu zasług na tym polu. Zobacz Gdynię miasto bez barier.

  

Gdynia miasto bez barier

 

Poczta Polska

Poczta Polska również działa na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich systematycznie wprowadza w swoich urzędach szereg takich udogodnień jak: podjazdy, wejścia równe z poziomem chodnika, automatyczne podnośniki, dzwonki do przywoływania pracownika obsługi, stanowiska obsługi osób niepełnosprawnych oznakowane piktogramami. Aby sprawdzić, czy dana placówka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki na stronach Poczty Polskiej. Odwiedź również stronę pocztapolskabezbarier.pl i sprawdź co Poczta oferuje osobom z niepełnosprawnościami.