Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Rodziny zamieszkały w Mieszkaniach Plus w Białej Podlaskiej

W 186 nowych mieszkaniach z programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej mogą od dziś mieszkać ich właściciele. Z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego, ministra Jerzego Kwiecińskiego i wiceministra Artura Sobonia w Dzień Matki odbyło się symbolicznie przekazanie kluczy do lokali. Wymarzone "M" będą wynajmowane z opcją dojścia do własności. Koszt budowy metra kwadratowego wyniósł 1860 zł netto w stanie deweloperskim.

W Białej Podlaskiej oddano pierwszych 186 lokali z programu Mieszkanie Plus

Premier podkreślił, że rząd zobowiązał się do realizacji programu mieszkaniowego.

"Zapewnienie Polakom warunków mieszkaniowych, to nasze zobowiązanie. Biała Podlaska – miasto symboliczne, ponieważ właśnie tutaj rozpoczynamy nasz program budowy i oddawania 'Mieszkań Plus'. Dawniej mówiło się: ciasne, ale własne. Poprzez nasz program mieszkaniowy, mieszkanie nie musi być takie ciasne, ale może być własne. O to nam właśnie chodzi – mówił szef rządu.

Premier dodał, że przestrzeń mieszkaniowa, to też trochę przestrzeń wolności i rząd buduje tę przestrzeń wolności dla Polaków. Szef rządu zaznaczył, że to pierwszy rząd przez ostatnie 25 lat, z krótkim interwałem na lata 2005-2007, który patrzy wyłącznie przez pryzmat potrzeb ludzi. Jak mówił jesteśmy rządem, który jest przekonany o tym, że musimy patrzeć właśnie na los zwykłych ludzi. Prezes Rady Ministrów wyraził również nadzieję, że jeśli społeczeństwo polskie zaufa obecnemu rządowi, to takie mieszkania jak w Białej Podlaskiej będą budowane w najbliższych pięciu, dziesięciu latach.

"Przede wszystkim chcemy, żeby Polska była jak najbardziej demokratyczna i wolna, a to znaczy, że te cztery największe wartości, o które chodzi całemu społeczeństwu: rodzina, praca, godna płaca i mieszkanie - to wszystko jak w soczewce ma odzwierciedlenie w programie 'Mieszkanie Plus'" – przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

W Białej Podlaskiej oddano pierwszych 186 lokali z programu Mieszkanie Plus

Minister Jerzy Kwieciński mówił o widocznym przyspieszeniu w programie Mieszkanie Plus.

"Dzisiaj widać efekty, a pierwsze rodziny już mogą wprowadzać się do nowych mieszkań. Rynek mieszkaniowy jest specyficznym obszarem interwencji państwa, gdyż mieszkanie jest dobrem konsumpcyjnym pierwszej potrzeby. Jednocześnie na rynku mieszkaniowym najłatwiej dostępne są droższe mieszkania. Chcemy oferować mieszkania, na które stać Polaków. Brakuje mieszkań na wynajem, dlatego potrzebny jest program Mieszkanie Plus" – mówił minister Jerzy Kwieciński.

Deficyt mieszkań w Polsce jest szacowany na 1-2 mln. Dlatego pomoc mieszkaniowa państwa wynika przede wszystkim z przesłanek społecznych, a nie ekonomicznych. Państwo interweniuje dlatego, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkaniowe. Pakiet Mieszkanie Plus jest elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem jest poprawa dostępności mieszkań, zwłaszcza wśród osób o przeciętnych i niższych dochodach, oraz zwiększenie udziału w rynku budownictwa na wynajem.

W Białej Podlaskiej oddano pierwszych 186 lokali z programu Mieszkanie Plus

Mieszkania w Białej Podlaskiej są przekazywane w standardzie deweloperskim, bo takiego oczekiwali zgłaszający się chętni - każda z rodzin chce lokal urządzić inaczej. Przyszli mieszkańcy chcą wykończyć mieszkania z myślą o swoich potrzebach. Liczba zgłoszeń wielokrotnie przekroczyła dostępne teraz mieszkania, dlatego samorząd planuje kolejne inwestycje. Wśród osób i rodzin, które zamieszkają w nowo oddanych mieszkaniach prawie jedna piąta to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.

Zakład Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej poinformował, że rodziny nie zapłacą czynszu do końca wakacji. Zaoszczędzone pieniądze rodziny przeznaczą na urządzenie domów. W Białej Podlaskiej opłata za wynajem 50-metrowego lokalu wraz z mediami wyniesie ok. 900 zł. Przetargi na realizację wygrały trzy lokalne firmy. Odbiory techniczne mieszkań w Białej Podlaskiej rozpoczęły się po 15 maja. Wszystkie rodziny powinny wprowadzić się do lokali Mieszkania plus w Białej Podlaskiej na przełomie maja i czerwca.

W Białej Podlaskiej oddano pierwszych 186 lokali z programu Mieszkanie Plus

Biała Podlaska to pierwsze miasto w Polsce, które ruszyło z realizacją rządowego programu "Mieszkanie Plus". Pierwszą łopatę pod inwestycję wbito w grudniu 2016 r. Wybudowano 186 mieszkań: 174 dwupokojowych i 12 trzypokojowych oraz 175 miejsc parkingowych, w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Całkowity koszt inwestycji to 14 mln 870 tys. zł.

Mieszkanie w Białej Podlaskiej to kolejne lokale w ramach Mieszkania plus przekazane najemcom. Pierwsi lokatorzy wprowadzili się do mieszkań w Jarocinie pod koniec kwietnia. Zamieszkali oni w 96 lokalach w Siedleminie, przy ul. Głównej. W Jarocinie inwestycje w ramach rządowego programu są realizowane jeszcze w dwóch miejscach, przy ul. Siedlemińskiej (120 mieszkań) i ul. Leszczyce (42 mieszkania). Lokale przy ul. Leszczyce mają być oddane najemcom pod koniec czerwca br.

BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 3 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie urbanistyczno-architektonicznym.