Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Podstawą odpowiedzialnego rozwoju Polski powinno być sprawne państwo. Sprawne, czyli takie, które stwarza obywatelom możliwości rozwoju, aktywnie ich wspiera i nie hamuje ich kreatywności.

Przezwyciężenie "Polski resortowej"

Kluczową kwestią jest przezwyciężenie tzw. „Polski resortowej”. Jej przeciwieństwo to pełna koordynacja działań instytucji publicznych, w których zmotywowani i profesjonalni urzędnicy, pracują na rzecz rozwoju naszego kraju. Do takiego modelu będziemy dążyć.

Rozwój e-administracji

Ważnym zadaniem jest rozwój e-administracji. Internet stanie się wiodącym kanałem komunikacji z administracją publiczną. Coraz więcej spraw urzędowych będzie można załatwić bez wychodzenia z domu. Cyfryzacja ułatwi umówienie wizyty do lekarza, dostęp do kultury (elektroniczne bilety, digitalizacja dzieł sztuki) i informacji pochodzących od instytucji publicznych (np. rejestrów, statystyk, danych meteorologicznych). Dwa duże projekty, które przeprowadzimy to Paperless Poland (elektroniczny obieg dokumentów w administracji i gospodarce) oraz Cashless Poland (narodowy schemat płatniczy, który ułatwi m.in. opłacanie czynności administracyjnych oraz zmniejszy prowizje płacone przez firmy od każdej transakcji bezgotówkowej).

Zmiany w zamówieniach publicznych

Wprowadzimy również zmiany w zamówieniach publicznych. Państwo będzie wymagającym technologicznie klientem, który da impuls do rozwoju innowacyjnych firm. Nowa, inteligentna polityka zakupowa będzie bardziej efektywna i przyniesie oszczędności w instytucjach publicznych. Jej główne założenia to: odejście od kryterium najniższej ceny, uwzględnienie na etapie zakupu kosztów eksploatacji, ułatwienia dla małych i średnich firm, punkty za innowacyjność oraz klauzule społeczne i promujące stabilne miejsca pracy.

Sprawne państwo działa na rzecz wszystkich obywateli i dba o to, by to przede wszystkim oni korzystali z owoców rozwoju gospodarczego.

Wicepremier Mateusz Morawiecki o sprawnym państwie